ASTOR Innovation Room (AIR) – moc innowacji w centrum Krakowa

Dnia 25 września br. w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR otwarta została interaktywna wystawa robotyki i technologii IT – ASTOR Innovation Room. Jest to miejsce, w którym realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. A wszystko oparte jest na robotach Kawasaki i EPSON, nadzorowane przez sterowniki GE Intelligent Platforms oraz oprogramowanie SCADA i MES firmy Wonderware. 

Uroczystość otwarcia AIR uświetnili: Małgorzata Bywanis-Jodlińska, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jan Okoński – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Przedsiębiorczości oraz przedstawiciele Business Centre Club i Krakowskiego Parku Technologicznego.

Otwarcie ASTOR Innovation Room
Przecięcie wstęgi ASTOR Innovation Room - Jan Okoński, Małgorzata Bywanis-Jodlińska i Stefan Życzkowski


ASTOR Innovation Room (AIR) został stworzony dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami produkcji: zakładów produkcyjnych, firm integratorskich, uczelni wyższych i szkół, a nawet przechodniów z ulicy Smoleńsk w Krakowie. Firmy produkcyjne nie tylko mogą zaobserwować zautomatyzowaną produkcję, ale mogą wykonać testy robotyzacji procesów zachodzących w ich zakładach.

Dla integratorów, AIR jest miejscem gdzie można szczegółowo zbadać opracowane koncepcje, przetestować programy, osprzęt lub technologię. Paletyzacja kartonów, testy chwytaków do worków, analizy technologii spawania czy kontrola jakości powłoki lakierniczej – to tylko kilka z szerokiej gamy możliwości, jakie daje ASTOR Innovation Room. Jest to również idealne miejsce do przeprowadzania szkoleń, podczas których integratorzy, oprócz teorii realizują zadania praktyczne oraz poznają szczegółowo kompletne koncepcje aplikacji zrobotyzowanych.

Firma ASTOR od lat współpracuje z uczelniami wyższymi w celu wzbogacenia programu studiów o praktyczne zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii. AIR daje nowe możliwości. Już w toku budowy ASTOR Innovation Room mocno zaangażowani zostali partnerzy akademiccy – realizowane były zadania związane z pracami inżynierskimi, magisterskimi oraz doktoranckimi. Teraz, gdy AIR jest gotowy, ASTOR zaprasza wykładowców oraz studentów do wizyt, podczas których będzie można zapoznać się z przemysłowymi aplikacjami w samym centrum Krakowa.

Również szkoły średnie i gimnazja są mile widziane w ASTOR Innovation Room. Spotkanie z techniką i inżynierami ASTOR może ułatwić młodzieży wybór dalszej drogi kształcenia i kariery zawodowej. AIR to również propozycja dla wszystkich osób przechodzących ulicą Smoleńsk w Krakowie.

Goście przebywający na otwarciu AIR, który znajduje się na parterze budynku, mogli przekonać się, że roboty, ustawione na wystawie w odległości około 1 m od dużych okien, są świetnie widoczne z chodnika. Pokaz działania systemu SMS uwidocznił wszystkim, jak ciekawie można zaimplementować nowoczesne technologie w interaktywne aplikacje – włączyć robota telefonem może teraz każdy! :)

ASTOR Innovation Room - witryna z panelem SMS

 

W ASTOR Innovation Room pracują zrobotyzowane aplikacje do paletyzacji, pakowania i spawania.

Robot Kawasaki ZD130S wyposażony w chwytak pneumatyczny paletyzuje kartony na europalecie. Kartony doprowadzane są w obszar pracy robota taśmociągiem napędzanym silnikiem z falownikiem o mocy 0,75 kW Astraada Drive GD10. Europaleta z towarem, transportowana jest przenośnikiem rolkowym napędzanym silnikiem z falownikiem, także serii GD10, trafia pod owijarkę Haloila, która w trybie automatycznym zabezpiecza towar, przygotowując paletę do transportu.

ASTOR Innovation Room - Robot Kawasaki ZD130S


Robot Kawasaki YF003N pracuje w AIR w aplikacji ultraszybkiego pakowania. Wyposażony w system wizyjny, samodzielnie rozpoznaje produkty chaotycznie rozmieszczone na taśmociągu oraz określa ich położenie. Następnie pobiera je przy pomocy ssawki i przekłada w usystematyzowany sposób na drugi taśmociąg. Obie taśmy napędzane są niezależnie za pomocą silników sterowanych falownikami Astraada Drive, a prędkość posuwu taśm regulowana jest przez kontroler robota Kawasaki. Rzeczywista prędkość taśmy kontrolowana jest za pomocą enkodera przez kontroler robota. Dzięki zastosowaniu funkcji Conveyer Tracking, robot jest w stanie przekładać produkty bez zatrzymywania taśm, dzięki czemu wzrasta wydajność aplikacji.

ASTOR Innovation Room - Robot Kawasaki YF003N


W trzeciej aplikacji robot Kawasaki RA006L realizuje proces spawania. Wyposażony w nowoczesne i ekonomiczne źródło spawalnicze Fronius, automatycznie spawa elementy ze stali czarnej. Oczywiście możliwe jest spawanie innych materiałów. Połączenie robota Kawasaki ze źródłem spawalniczym Fronius zapewnia najwyższą jakość spawania dzięki precyzji ruchów robota oraz optymalnemu sterowaniu procesem spawania.

ASTOR Innovation Room - Robot Kawasaki RA006L


Do współpracy w ramach ASTOR Innovation Room zaproszeni zostali Partnerzy firmy ASTOR. System owijania palet dostarczyła firma Haloila. Osprzęt spawalniczy oraz wsparcie technologiczne zapewnia firma Fronius. O wysoką jakość oświetlenia zadbali specjaliści firmy Aquaform.

„ASTOR Innovation Room to inicjatywa będąca kwintesencją działania firmy ASTOR. Wspólnie z partnerami, przygotowaliśmy unikalne na skalę europejską miejsce, gdzie zaawansowane rozwiązania techniczne dostępne są dla każdego: profesjonalisty, naukowca czy zainteresowanego przechodnia" – podsumowuje Stefan Życzkowski, prezes ASTORa.

Więcej informacji o ASTOR Innovation Room: www.moc-innowacji.pl lub www.astor.com.pl/air

Od 3 października br., w czwartki i piątki w godzinach od 17 do 20 oraz w soboty i w niedziele od godziny 10 do 20, każdy zainteresowany przechodzień będzie mógł uruchomić wybranego przez siebie robota. Wystarczy, stojąc przed witryną na ulicy Smoleńsk 29, wysłać SMS, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ekranie. Termin zwiedzania wystawy będzie można ustalić poprzez stronę internetową www.moc-innowacji.pl od 15 października.

----------

Przeczytaj o ASTOR Innovation Room w mediach:

1. Biznes.onet.pl - AIR: interaktywna wystawa robotyki i technologii IT
2. Biznes.interia.pl - ASTOR Innovation Room (AIR) - powiew nowoczesności w centrum Krakowa
3. Krakow.gazeta.pl - Wyślij SMS, a na wystawie pojawią się roboty
4. AutomatykaB2B.pl - Showroom z robotami w centrum Krakowa
5. Gazeta Business Centre Club - Niezwykła wystawa - roboty przejmują stery
6. Robotyka.com - ASTOR otwiera interaktywną wystawę robotyki w centrum Krakowa!
7. Pomiary Automatyka Robotyka (PAR) - ASTOR Innovation Room
8. Puls Biznesu - Robotyka także dla biznesu
9. Control Engineering - Nowoczesne roboty w centrum Krakowa

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2023 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone