Jak skutecznie podnosić kompetencje zespołów wdrażających systemy zarządzania produkcją?

 

Opis firmy


Przedsiębiorstwo ARA PAP – integrator systemów automatyki - od kilkunastu lat oferuje swoje usługi w branży spożywczej. Idąc za wyzwaniami rynku, firma podjęła działania w celu rozwijania kompetencji w zakresie efektywnego wdrażania systemów zarządzania produkcją. W tym celu stworzona została jednostka ARA MES Team. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zakresem działań jest wdrażanie przez tę jednostkę systemów zarządzania produkcją klasy MES (Manufacturing Execution Systems).

 

Wyzwania


AMT Sp. z o.o. została stworzona do realizacji projektów klasy MES, w celu wsparcia firm  inwestujących w nowoczesne systemy IT do zarządzania produkcją. Głównym celem zespołu było zwiększenie efektywności prowadzonych projektów, lepsza koordynacja oraz kontrola podjętych inwestycji. Praca AMT skupia się na zapewnieniu jak najlepszej wydajności i jakości oraz sukcesywnym domykaniu prowadzonych projektów. Realizacja projektów dotyczy modernizacji systemów – w takim zakresie, aby zapewnić lepszą kontrolę procesów w przedsiębiorstwie przez zastosowanie rozwiązań MES.

Planowano także oszczędności czasowe i finansowe. Angażowanie innych pracowników i odrywanie ich od bieżącej pracy również należało zredukować tak, aby wyspecjalizowana jednostka odpowiedzialna za tego typu działania odciążała innych pracowników.

 

Realizacja


Firma AMT podjęła wraz z ASTOR współpracę już na poziomie prowadzonych rekrutacji pracowników do powołania jednostki ARA MES TEAM. Po wnikliwej ocenie dokumentacji, przeprowadzonych rozmowach oraz licznych spotkaniach, spośród wielu kandydatów wyłoniła się grupa 6 osób odpowiadających stawianym im kryteriom. Zespół otrzymał pakiet szkoleń podstawowych, zaawansowanych oraz uzupełniających w ramach dodatkowych zagadnień. Dzięki temu nowo zrekrutowany zespół miał możliwość otrzymać niezbędne kompetencje techniczne związane z automatyką i rozwinąć się w obszarze systemów klasy MES.

Realizacja pakietu szkoleń polegała na ustaleniu indywidualnej ścieżki oraz dopasowaniu terminów w sposób optymalny zarówno dla pracowników, jak i trenerów. Przebyte szkolenia i warsztaty z zakresu Wonderware i MES w 2015 oraz 2016 roku obejmowały takie zagadnienia jak:
•    Platforma Systemowa Wonderware 2014 R2 cz. I – tworzenie aplikacji
•    Platforma Systemowa Wonderware 2014 R2 cz. II – tworzenie raportów
•    Platforma Systemowa Wonderware 2014 R2, cz. IV - ArchestrA Object Toolkit
•    Platforma Systemowa Wonderware 2014 R2, cz. V - administracja systemem
•    Przemysłowa baza danych Wonderware Historian 2014R2, część I - analiza danych
•    Przemysłowa baza danych Wonderware Historian 2014R2, część II - tworzenie aplikacji

 

ASTOR szkolenie ARA MES Team

ASTOR i ARA MES Team - szkolenie w trakcie

Zrealizowano także następujące szkolenia i warsztaty z naciskiem na tematykę MES:
•    System analizy przyczyn i czasów przestojów maszyn oraz kontroli efektywności produkcji z wykorzystaniem Wonderware Performance Software
•    System statystycznej kontroli z wykorzystaniem Wonderware MES Quality
•    System śledzenia i zarządzania produkcją z wykorzystaniem Wonderware Operations Software
•    Indywidualne szkolenie z zakresu MES dla AMT Sp. z o.o.
•    Zarządzanie projektami MES.

Młodzi inżynierowie mieli okazję poznać najlepsze praktyki w projektowaniu aplikacji, a całą nabytą wiedzę natychmiast wykorzystać w rzeczywistym projekcie MES. Jednocześnie z przekazywaniem wiedzy merytorycznej prowadzona jest analiza umiejętności pracowników firmy integratorskiej, aby maksymalnie wykorzystać potencjał danego pracownika.
 

Korzyści


Firma AMT po przebytej ścieżce szkoleń została pierwszym w Polsce integratorem, który ma pełne kompetencje w zakresie MES. Oprócz wartości rozwojowych dla danych pracowników, czyli nabytych umiejętności i kompetencji, które wspomagają codzienne zadania na ich stanowiskach pracy, jednym z większych sukcesów AMT było wdrożenie systemu sterowania produkcją z wykorzystaniem Platformy Systemowej Wonderware w firmie z branży mleczarskiej.

 

„Warsztaty miały na celu wzbogacić uczestników o umiejętności niezbędne do realizacji projektów klasy MES. Owocem naszej współpracy oraz zrealizowanej ścieżki szkoleniowej, są nabyte kompetencje, które są obecnie wprost wykorzystywane w projektach realizowanych w zakładach produkcyjnych” - opowiada Jerzy Rybka, Kierownik Działu AMT.

W chwili obecnej firma zamierza realizować instalację pilotażową MES u kolejnego klienta. Projekt będzie realizowany we współpracy z konsultantami ASTOR. Firma ASTOR zaplanowała indywidualną ścieżkę szkoleniową dla nowych pracowników AMT w ramach zdobycia wymaganych kompetencji. Szkolenia prowadzili wykwalifikowani trenerzy z obszerną wiedzą z zakresu automatyzacji produkcji i optymalizacji procesów.

 

„Wiemy, że podstawą sukcesu w biznesie jest kompetentny i zgrany zespół. To właśnie dlatego trenerzy Akademii ASTOR podczas szkoleń przekazują wiedzę praktyczną, użyteczną w codziennej pracy automatyków i menedżerów, a koordynatorzy dbają, by kursy i warsztaty spełniały oczekiwania Klientów, dopasowując program do aktualnych potrzeb przedsiębiorstw” – opowiada Małgorzata Stoch, kierownik Akademii ASTOR.

 

Partnerstwo w rozwoju


„Stworzenie zespołu ARA MES Team to wynik zaufania, jakim darzymy naszego partnera biznesowego i szansa na kolejne sukcesy dzięki relacjom partnerskim z ASTOR” – podsumowuje Jerzy Rybka, Kierownik Działu AMT.

Nabyta wiedza pracowników sprawdza się w praktyce, dlatego w najbliższej przyszłości planowany jest dalszy rozwój umiejętności pracowników AMT. Firma ASTOR wspiera także AMT w koordynacji prowadzonych projektów.

 

Dowiedz się więcej


Odwiedź stronę: www.astor.com.pl/szkolenia.html

 

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone