Robot Kawasaki w Galerii Ruchu gdańskiego Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki zlokalizowane w miejscu, które znają niemal wszyscy mieszkańcy Gdańska - w zabytkowych obiektach architektury militarnej nieopodal samego centrum miasta, czyli na terenie fortu Góry Gradowej. Niegdyś były one tajemnicze i trudno dostępne, dziś czekają na ponowne odkrycie przez starszych i młodszych, rodowitych Gdańszczan oraz turystów.

Wizyta w gdańskim centrum nauki to przede wszystkim przygoda, odkrywanie i eksperymentowanie - temu służą interaktywne i multimedialne wystawy zaaranżowane w niezwykłych zabytkowych obiektach.

hewelianum4

Tereny Centrum Hewelianum, źródło: www.hewelianum.pl

 

Na gości Centrum Hewelianum czeka aż siedem różnych propozycji:

  • DOOKOŁA ŚWIATA - magiczna podróż przez wszystkie kontynenty
  • Z ENERGIĄ! - oswojona fizyka i poskromiona reenergia
  • ŁAMIGŁÓWKA - zabawa do potęgi n-tej
  • WEHIKUŁ CZASU - ZABAWY Z HISTORIĄ - militaria na wesoło
  • NA ZDROWIE - "wizyta wszystkim wyjdzie na zdrowie"
  • WEHIKUŁ CZASU - HEWELIANUM BEZ BARIER - zwiedzanie bez ograniczeń (ekspozycja dedykowana osobom niewidzącym)
  • WEHIKUŁ CZASU - CZŁOWIEK I POCISK - 14 scen z burzliwej historii Góry Gradowej
  • LABORATORIUM PANA KLEKSA - miejsce zabaw inspirowanych twórczością Jana Brzechwy.

 

Potrzeby

Zakup nowej technologii w postaci ramienia robota zrealizowany został w ramach projektu „Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo-dydaktyczne pomorskich szkół wyższych". Projekt był współfinansowany w 75% przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013 oraz w pozostałej części ze środków Budżetu Miasta Gdańska.

 

Realizacja

„Galeria ruchu" to nowoczesna pracownia naukowo-dydaktyczna w Centrum Hewelianum, zlokalizowana w zabytkowym obiekcie Galerii Strzeleckiej. Obserwacje promieniowania kosmicznego w pierwszej w Polsce komorze mgłowej, kolekcja meteorytów, tunel aerodynamiczny czy badanie ruchu komet - to tylko część stanowisk do eksperymentowania, dostępnych w tej przestrzeni. Na pracownię składa się aż dziewięć sal ekspozycyjnych i ponad trzydzieści interaktywnych stanowisk dydaktycznych, dzięki którym można obserwować i analizować zjawisko ruchu w różnych jego postaciach i formach.

W lutym 2014 r. od firmy ASTOR do Galerii Ruchu został zakupiony robot Kawasaki RS003N wraz z systemem wizyjnym, osprzętem i oprogramowaniem. Firma ASTOR konsekwentnie wspiera polską edukację, pomagając w tworzeniu stanowisk laboratoryjnych na uczelniach, w szkołach technicznych oraz w placówkach naukowo-dydaktycznych. W ramach oferty przeznaczonej dla „Galerii Ruchu" gdańskiego centrum nauki, na podstawie scenariusza i wytycznych przygotowanych przez Centrum Hewelianum, udało się stworzyć unikatowe stanowisko, na którym robot Kawasaki przenosi klocki i buduje z nich wieżę. Robot współpracuje z systemem wizyjnym typu SensoPart V20. Wyposażony jest w chwytak ssawkowy, która pozwala na swobodne przenoszenie elementów wieży.

 

hewelianum3

Robot Kawasaki RS003N z systemem wizyjnym Sensopart

 

Program robota pozwala realizować dwa tryby pracy. W pierwszym z nich ramię pracuje w pełni automatycznie układając wieżę z kostek, które w losowy sposób rozmieszone są w polu roboczym. Robot wykrywa ich pozycję przy pomocy systemu wizyjnego, z którym komunikuje się przy pomocy standardu Ethernet. Gdy zabraknie kostek w obszarze, który „widzi" kamera, kolejne z nich zrzucane są przez robota na pochyłą zjeżdżalnię, by po szaleńczym zjeździe znów pojawić się w obszarze roboczym - za każdym razem w innym miejscu.

Drugi tryb, w którym może pracować maszyna nie jest w pełni automatyczny, ale pozwala na interakcję z człowiekiem. Osoba grająca z robotem może w dowolny sposób ustawiać kostki na przeznaczonym do tego białym polu, a robot za każdym razem rozpozna ich położenie oraz kolor, chwyci, a następnie odstawi na przeznaczoną do tego platformę. Następnie, z niezachwianą cierpliwością, przygotuje się do kolejnej próby.

 

Korzyści

Robot znajdujący się w „Galerii ruchu" prezentuje zwinność, precyzję, szybkość, moc, elastyczność i odporność nowoczesnej technologii w postaci w pełni zautomatyzowanego robota. Dzięki temu młodzież uczestnicząca w zajęciach dydaktycznych w Centrum Hewelianum ma bezpośredni dostęp do tych innowacyjnych technologii oraz możliwość zapoznania się z trendami obowiązującymi na intensywnie rozwijającym się rynku pracy.

Autorzy:

dr inż. Agata Żwir- Ferenc - Centrum Hewelianum
Magdalena Kaczmarek - ASTOR Gdańsk

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone