Przemysł 2013 – rok rentownych i bezpiecznych inwestycji

W grudniu 2012 roku produkcja przemysłowa spadła o 10,6%, w styczniu 2013 roku wzrosła o 0,3% rdr, według danych GUS. W roku 2013 rynki będą musiały zmierzyć się z możliwym spadkiem popytu na produkty konsumenckie, a co za tym idzie - ostrożnością inwestycyjną przedsiębiorstw. „Ten rok będzie należał tylko do najbardziej rentownych inwestycji, szczególnie w rozwiązania wspierające redukcję kosztów oraz inwestycji w systemy podnoszące bezpieczeństwo, zarówno maszyn, jak i instalacji" – ocenia Jarosław Gracel, analityk biznesowy z firmy ASTOR.

Polska wysoko w światowym rankingu

Mimo widocznego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie, obok Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz w pierwszej piętnastce światowego rankingu liderów konkurencyjności sektora produkcyjnego – według raportu „2013 Global Manufacturing Competitiveness Index" opracowanego przez Deloitte oraz The U.S. Council on Competitiveness.* Obecnie kluczowym czynnikiem wzrostu w tym obszarze są inwestycje w pozyskanie wykwalifikowanych pracowników, którzy wpłyną na rozwój innowacyjności, a to z kolei spowoduje wzrost konkurencyjności produkcji – wynika z raportu.

Wyzwania w zarządzaniu

Według Stefana Życzkowskiego, prezesa firmy ASTOR, dostarczającej nowoczesne rozwiązania i technologie dla przemysłu, problemem w polskich warunkach jest efektywność i wydajność pracy. Na początku transformacji płaca w Polsce była ekwiwalentem 25 USD, 10 lat później - 300 dolarów, obecnie wynosi 1000 dolarów, lecz wg szacunków na razie pozostanie na tym poziomie. To kolejny powód, dla którego zarządzanie powinno skupiać się także na poprawie wydajności pracy.

Quo vadis?

Zdaniem ekspertów z firmy ASTOR, kierunek może być tylko jeden. Albo się zautomatyzujemy, zrobotyzujemy, będziemy zwiększać efektywność w fabrykach, albo nasza produkcja zostanie przeniesiona do Chin lub Indii. Na przykładzie rozwoju zakładów, które zainwestowały w nowoczesne technologie, widać, że kierunek ten jest słuszny.

„Rynek automatyki będzie ewoluował w kierunku większej kompaktowości rozwiązań" – uważa Jarosław Gracel. W zakresie informatyki dla przemysłu, firmy coraz częściej decydują się na inwestycje w systemy podnoszące efektywność produkcji (systemy klasy MES, dzięki którym koszty produkcji mogą zostać zredukowane nawet o 15%) oraz integrację zasobów informatycznych w celu wsparcia procesów biznesowych – dodaje analityk. Takiej integracji systemów będą potrzebowały zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i miasta, które stopniowo będą stawały się bardziej „inteligentne". Kluczowe będzie także kontrolowanie kosztów energii oraz programy redukcji tych kosztów wspierające standard ISO 5000:1. W wielu prowadzonych projektach daje się także zauważyć trend wykorzystywania urządzeń mobilnych (smartfony oraz tablety) do podnoszenia efektywności operacyjnej w przemyśle i produkcji.

W najbliższej przyszłości należy spodziewać się również znacznie szerszego wykorzystania technologii wirtualizujących infrastrukturę IT, które udowodniły już swoją przydatność w obniżaniu kosztów utrzymania systemów informatycznych i z coraz większą śmiałością są przyjmowane na gruncie automatyki i systemów wizualizacji.

Rynek robotyzacji będzie adresował potrzeby zwiększania sprzedaży i wydajności producentów oraz odpowiadał na rosnące koszty pracy. Rozwój tego rynku w dużej mierze zależy od świadomości inwestorów oraz rentowności inwestycji. Paweł Handzlik, specjalista ds. robotów przemysłowych prognozuje dalszy stabilny wzrost nakładów na robotyzację zakładów produkcyjnych ze szczególnym udziałem małych i średnich przedsiębiorstw, które coraz częściej zauważają korzyści z takich inwestycji.

*Raport został opublikowany w listopadzie 2012 roku. Jest wynikiem badania przeprowadzonego wśród ponad 550 menedżerów najwyższego szczebla firm z całego świata. Poproszono ich, aby określili kraje o najbardziej konkurencyjnej gospodarce - teraz i za pięć lat. Ranking zawiera 38 pozycji.

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone