Igor Zbyryt, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa: Sieci ICS wymagają separacji od sieci IT [WYWIAD]

II edycja kongresu, poświęconego bardzo aktualnemu tematowi cyberbezpieczeństwa odbyła się 18-19 kwietnia 2018 r., w Sheraton Warsaw Hotel. Wydarzenie było prowadzone jednocześnie z VIII edycją Big Data & AI Congress. Dwa dni merytorycznych i angażujących paneli przyciągnęły ponad 620 uczestników w ramach obu wydarzeń.

 


Źródło: CyberDefence24.pl

 

W pierwszym dniu kierunek merytoryczny Kongresu nakreślały debaty dotyczące współpracy sektora publicznego i prywatnego oraz warunki rozwoju oraz bezpieczeństwo informacji w organizacji.

Drugi dzień upłynął pod znakiem paneli dyskusyjnych m.in. na temat cloud computingu vs. outsourcingu technologii informatycznych oraz priorytetowego zagadnienia dla zakładów produkcyjnych - bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania.

W powyższej debacie wziął udział ekspert ASTOR ds. cyberbezpieczeństwa - Igor Zbyryt, jak również Robert Borys, CERT PSE, Departament Bezpieczeństwa w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.; Bogusław Kowalski, CISO w ENERGA Group, Head of CERT ENERGA oraz Rafał Rodziewicz, Wiceprezes Zarządu w Technitel Polska S.A.


ASTOR SecureTech Congress 2018 Igor Zbyryt Cyberbezpieczenstwo w przemysle
Igor Zbyryt (drugi od prawej), Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, ASTOR; źródło: SecureTech Congress

Omawiano skuteczne metody działania w takich obszarach ryzyka, jak:
• ataki w sieci ICS - jak w takich sytuacjach reagują działy odpowiedzialne za bezpieczeństwo przemysłowych systemów sterowania;
• źródła cyberzagrożeń i realistyczna strategia wobec połączeń bezprzewodowych;
• monitorowanie on-line zagrożeń oraz anomalii operacyjnych w sieciach przemysłowych;
• świat IT I OT – czy da się pogodzić te dwa obszary? W jaki sposób zabezpieczyć się ICS/OT, uwzględniając specyfikę tych sieci.Moderatorem debaty był Przemysław Frasunek, Dyrektor działu rozwiązań multimedialnych i działu systemów bezpieczeństwa w Atende Software.

Głównym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa zakładów produkcyjnych jest brak separacji pomiędzy siecią przemysłową a IT. W przemysłowych sieciach IT priorytetem jest ochrona danych. Jeżeli mówimy o sieciach technologicznych, to krytyczna jest dostępność. Dlatego też wszelkiego rodzaju stosowanie aktywnych metod zabezpieczenia tych sieci jest niepożądane w sieciach przemysłowych” – powiedział w wywiadzie dla portalu CyberDefence24.pl Igor Zbyryt, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w przemyśle w firmie ASTOR.

Firma ASTOR z 30-letnim doświadczeniem w przemyśle ma doświadczenie w zakresie audytów i testów podatności sieci ICS oraz posiada skuteczne rozwiązania zapewniające cyberbezpieczeństwo zakładów produkcyjnych. Wraz z partnerami wdrożyła ponad 50.000 systemów automatyki. Od 2017 roku współpracuje z izraelską firmą CyberX, twórcą i dystrybutorem dedykowanego pasywnego rozwiązania zabezpieczającego sieć przemysłową przed cyberincydentami oraz Raportu Specjalnego „Jak chronić sieci przemysłowe przed cyberatakami?” wydanego w wersji polskiej w 2018 roku przez ASTOR.

 

Raport Specjalny: Jak chronić sieci przemysłowe przed cyberatakami
Poznaj wyniki badania CyberX dla 375 sieci przemysłowych. Zacznij działać z ekspertami z ASTOR.
Pobierz raportMetodyczna analiza ruchu sieciowego za pomocą autorskich, opatentowanych algorytmów objęła 375 sieci produkcyjnych w zakładach zlokalizowanych na terenie USA, Europy oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Prowadzone przez 18 miesięcy badanie objęło wszystkie sektory przemysłu, w tym energetykę, zakłady użyteczności publicznej, sektor farmaceutyczny, paliwowy, przemysł chemiczny oraz zakłady produkcyjne z branży FMCG.

Więcej: SecureTech Congress | CyberDefence24.pl

 

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone