Tresko - kompaktowe rozwiązanie do zrobotyzowanej paletyzacji ekogroszku

CELE:

1. Podniesienie efektywności paletyzacji

2. Integracja z istniejącą linią produkcyjną

3. Zapewnienie stałej, wysokiej jakości produktu końcowego

WYZWANIA:

1. Niewielka powierzchnia hali

2. Stworzenie możliwości obsługi różnych rodzajów palet

3. Zapewnienie oczekiwanej, dużej elastyczności paletyzacji

PRODUKTY/USŁUGI ASTOR:

Robot Kawasaki RD080N

System napędowy Astraada SRV

KORZYŚCI:

1. Optymalne wykorzystanie powierzchni hali

2. Zapewnienie wysokiej wydajności i elastyczności paletyzacji

3. Podniesienie niezawodności procesu

4. Zapewnienie stałej, wysokiej jakości produktu końcowego

INTEGRATOR:

INDSoft

www.indsoft.com.pl

O INWESTORZE

Tresko zajmuje się handlem węglem od 1996 roku. Firma podnosi konkurencyjność na rynku, poszerzając ofertę sortymentową oraz dążąc do zapewniania atrakcyjnych cen dla klientów. „W odróżnieniu do towaru dostępnego w dużych sieciach, nasz produkt jest całkowicie polski i sprzedajemy go w składach, które są naszą własnością” – podkreśla Kazimierz Skotnicki, jeden z właścicieli przedsiębiorstwa. Jako wiarygodny i rzetelny partner, firma uzyskała miano Autoryzowanego Sprzedawcy Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. oraz TAURON Wydobycie S.A.

Tresko posiada 7 składów węglowych, dwie bocznice kolejowe o pojemności około 25 wagonów każda, a także bogate zaplecze techniczne w postaci własnych zestawów samochodowych z naczepami, ładowarek, sprzętu do rozładunku wagonów, przesiewania, konfekcjonowania oraz dystrybucji dużych ilości węgla. Niedawno zaplecze techniczne firmy wzbogaciło się o jedno z najnowocześniejszych w Polsce rozwiązań do paletyzacji ekogroszku.

WYZWANIA

Decyzja o inwestycji w robotyzację paletyzacji ekogroszku była powiązana z szeroką perspektywą społeczno-gospodarczą, a mianowicie z problemem smogu odczuwalnym w naszym kraju. Jednym ze sposobów ograniczania smogu jest zaostrzanie norm spalania węgla.

Stanowisko do paletyzacji ekogroszku

Ekogroszek to sortyment węgla przystosowany do spalania w kotłach niskoemisyjnych. W ofercie Tresko dostępne są cztery sortymenty typu „ekogroszek”, w tym JARET PLUS®, ekologiczne paliwo o uziarnieniu 6-25 mm, przeznaczone do spalania w niskoemisyjnych kotłach retortowych. Przedsiębiorstwo jest autoryzowanym producentem tego sortymentu, co oznacza konieczność dostosowania do najbardziej restrykcyjnych norm. Warunkiem osiągnięcia zamierzonej, niskiej emisji pyłów powodujących smog jest utrzymanie stałej, wysokiej jakości pokruszonego węgla: musi on pozostać całkowicie suchy, chroniony przed słońcem i nie powinien ulegać dalszemu rozdrobnieniu. Z tego powodu natychmiast po pokruszeniu do sortymentu ekogroszku, węgiel powinien zostać zapakowany w worki.

Maszyny Tresko w ciągu godziny kruszą 10 ton węgla. Oznacza to, że co 8 sekund z pakowarki schodzi 1 worek o wadze 25 kg. Przerzucanie tych worków jest żmudną i mało atrakcyjną pracą, do której w obecnej sytuacji na rynku pracy trudno znaleźć kandydatów w mieście wielkości Trzebini, gdzie mieści się główny skład Tresko. „Obserwujemy, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na ekogroszek, a to paliwo musi być zapakowane w worek. Dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w automatyzację paletyzacji” – wyjaśnia Adam Trębecki, współwłaściciel Tresko.

Podstawowym wyzwaniem w realizacji zamierzenia była mała powierzchnia hali, w której odbywa się pakowanie ekogroszku w worki, a następnie paletyzacja i magazynowanie dziennej produkcji.

DECYZJA O WYBORZE INTEGRATORA

Czy na małej hali uda się zmieścić robota? Odpowiedzi na to pytanie podjął się INDSoft - firma integratorska o bardzo szerokim doświadczeniu w zakresie konstruowania stanowisk zrobotyzowanych. Inżynierowie z tej firmy to nie tylko wysokiej klasy specjaliści, ale także pasjonaci. Chętnie podejmują się niestandardowych realizacji, wymagających innowacyjnego podejścia lub rozwiązania ciekawego problemu inżynierskiego.

REALIZACJA

Szczegółowe wytyczne do projektu powstały we współpracy z INDSoftem, na etapie definiowania założeń i przygotowywania projektu. Pierwszym zadaniem było umieszczenie klatki z robotem na hali o powierzchni ok. 50m2. Drugim było zapewnienie bardzo szybkiej zmiany sposobu układania worków na palecie. Prace rozpoczęły się po zakończeniu sezonu grzewczego. Po kilku miesiącach pracy i poszukiwań rozwiązań, założenia te udało się z sukcesem zrealizować.

„Stanowisko jest bardzo kompaktowe. Zajmuje zaledwie 19 metrów kwadratowych, co sprawia, że zmieści się nawet na najmniejszej hali” – podkreśla Adam Zimny, Prezes Zarządu firmy INDSoft. Rozwiązanie składa się automatycznego magazynu palet, zestawu przenośników, robota, owijarki pierścieniowej oraz kompletu sterowników. Instalacja jest obudowana wygrodzeniem zapewniającym pełne bezpieczeństwo. W odpowiedzi na oczekiwaną, wysoką elastyczność procesu paletyzacji, magazyn palet jest dostosowany zarówno do palet przemysłowych, jak i europalet.

ZOBACZ FILM

Możliwość korzystania z europalet jest szczególnie ciekawym elementem rozwiązania. Producenci ekogroszku wiedzą, że wymiary 25-kilogramowych worków nie są dostosowane do europalet, podczas gdy to właśnie europalety pozwalają optymalizować transport – nie tylko lepiej układają się w naczepie TIR-a, ale też – w odróżnieniu od palet przemysłowych – mieszczą się w drzwiach garażu, dzięki czemu klienci nie muszą sami przenosić pojedynczych worków. Udało się znaleźć optymalne ułożenie worków z ekogroszkiem dostosowane do europalet. Jest to tzw. „pakowanie na jodełkę”.

Paletyzacja standardowa

Oprogramowanie robota obejmuje 5 wariantów paletyzacji: można zmieniać wielkość palety oraz ilość worków na warstwie. Wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterowania, by następna paleta była układana w inny sposób niż poprzednia – na przykład tak, by umożliwiać piętrowe magazynowanie palet. Zamiana programu nie wymaga zatrzymania pracy robota, a dopasowanie magazynu do rozmiaru palety sterowane jest automatycznie, poprzez robota.

Worki na paletach układane są zatem w różny sposób. Niektóre układy są z natury niestabilne – grożą rozsypaniem ułożonego przez robota stosu worków przed owinięciem folią. Problem płynności przenoszenia nieowiniętych palet udało się rozwiązać. We współpracy ze specjalistami z firmy ASTOR dobrano system przenośników tak, by zapewnić bezwstrząsowy transport palety z workami do owijarki.

Paletyzacja na jodełkę

Kolejnym szczególnie ciekawym elementem jest chwytak robota. Jest to autorska konstrukcja firmy INDSoft. „Chwytak jest wyjątkowo lekki, ponieważ został wykonany ze stali nierdzewnej i aluminium. Jest to prawdopodobnie najlżejsze tego typu rozwiązanie stosowane w Polsce. Lekkość umożliwia montaż na małych robotach, a jednocześnie chwytak jest solidny i umożliwia przenoszenie 25-kilogramowych worków” – wyjaśnia Adam Zimny.

Dostawcą robotów Kawasaki jest firma ASTOR. „Roboty Kawasaki stosujemy od 2011 roku i nie zanotowaliśmy awarii żadnego z nich” – podsumowuje Adam Zimny z INDSoft.

KORZYŚCI

Zrobotyzowane stanowisko podnosi efektywność paletyzacji dzięki temu, że zapewnia ciągłość pracy, stwarza możliwość wykorzystania 100% wydajności istniejącego parku maszynowego i wprowadza oszczędności (jak np. mniejsze zużycie folii do owijania palet). Bardzo ważną korzyścią jest także znaczne podniesienie elastyczności paletyzacji. Ponadto robot Kawasaki zapewnia bardzo wysoką niezawodność pracy.

Dostępna powierzchnia hali została optymalnie wykorzystana. Inwestycja stwarza także możliwości rozwoju na przyszłość, ponieważ szybkość pracy robota przewyższa wydajność obecnie używanej w Tresko maszyny do pakowania worków.

 

Rozwiązanie pomaga również w utrzymaniu wysokiej jakości produktu końcowego, między innymi dzięki temu, że na każdym etapie transportu worków z ekogroszkiem na stanowisku paletyzującym zminimalizowano wstrząsy, co zapobiega niepożądanemu kruszeniu rozdrobnionych bryłek węgla „Realizacja w pełni odpowiada wymogom. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy i polecamy firmę INDSoft do realizacji tego typu inwestycji” – zgodnie stwierdzają właściciele firmy Tresko - Kazimierz Skotnicki i Adam Trębecki.

Autor: Aneta Rząca

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone