Przemysł 4.0 - kto wprowadzi tę zmianę? Pierwszy polski przewodnik rozwoju Inżyniera 4.0

Przez wiele lat najbardziej pożądane u inżyniera były jego kompetencje bazujące na mocnych fundamentach wiedzy technicznej. Jak czytamy w najnowszym opracowaniu przygotowanym przez ekspertów-inżynierów z firmy ASTOR, teraz taka wiedza jest już niewystarczająca. W dobie Przemysłu 4.0. na znaczeniu zyskują kompetencje 'miękkie'. Tylko wszechstronnie przygotowany Inżynier 4.0, będzie w stanie nie tylko adaptować się do zmian, ale także te zmiany przeprowadzać.


Z badania potrzeb inżynierów przeprowadzonych przez ASTOR w 2015 roku wynika, że połowa firm szkoli inżynierów, ale tylko jedna trzecia buduje dla nich programy rozwoju. Ustrukturyzowany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach związanych z branżą przemysłową - tylko 38% firm deklaruje takie działania. Mniej niż połowa przedsiębiorstw (45 proc.) nie poszukuje szkoleń dla pracowników.


ASTOR Whitepaper Inzynier4 0 2017 badanie Akademii ASTOR


Obecny model kształcenia preferuje wąskie specjalizacje. Przemysł 4.0 będzie wymagał interdyscyplinarnego i międzywydziałowego podejścia, a także łączenia wiedzy i umiejętności z kilku dziedzin - zauważa Jarosław Gracel, Członek zarządu operacyjnego i dyrektor ds. marketingu w ASTOR, automatyk i dodaje, że zespołowy charakter pracy inżyniera wymaga od niego wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Szczególnie ważne jest skuteczne komunikowanie się, czyli m.in. umiejętność przekonywania, motywowania innych, wyjaśniania trudnych i niepopularnych decyzji.


Ponadto nie wszystkie szkolenia są finansowane przez firmy - 15 proc. z nich jest finansowanych z własnych środków pracownika. Polscy inżynierowie to osoby o stosunkowo wysokim poziomie motywacji wewnętrznej i zaangażowaniu w zadania zawodowe. Blisko 1/4 ankietowanych inżynierów to osoby najbardziej motywowane przez możliwość rozwoju (24 proc). 12 proc. to prawdopodobne talenty – pasjonaci swojego zawodu. W całym rozkładzie grupy 14% ankietowanych wskazuje na wynagrodzenie jako motywację.

Nie oznacza to, że wiedza specjalistyczna straci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Tak jak do tej pory, także w Przemyśle 4.0, fundamentem autorytetu inżyniera będzie zakres jego wiedzy technicznej. Tutaj na znaczeniu zyskają znaczeniu nowe obszary kompetencji technicznych. Można do nich zaliczyć  m.in. integrację systemów sterowania systemami IT, integrację systemów analitycznych w chmurach danych z systemami lokalnymi, czy cyberbezpieczeństwo.


ASTOR Whitepaper Inzynier4.0 2017 nowe specjalizacje
Źródło: BCG, 2016; "Inżynierowie Przemysłu 4.0. (Nie)gotowi do zmian" - ASTOR Whitepaper 2017Jak zatem przygotować inżynierów do zachodzących zmian? Jak zadbać o ich rozwój? Czego potrzebują inżynierowie, aby móc się rozwijać i sprostać oczekiwaniom? Jakimi kompetencjami powinien się cechować Inżynier Przemysłu 4.0?


ASTOR Whitepaper Inzynier4 0

Więcej na ten temat w najnowszym opracowaniu ASTOR: Inżynierowie Przemysłu 4.0 (Nie)gotowi do zmian, który jest do pobrania TUTAJ


Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone