„Można powiedzieć, że to AVEVA Historian napędza modernizację w firmie Tweetop. Odwołania historyczne, analiza danych, prognozowanie, powrót do wykrytych anomalii, porównania… – wszystko to powoduje, że nawet w przypadku wycofanej z produkcji partii produktów, pracownicy i kadra firmy Tweetop mają dostęp do danych, mających kluczowe znaczenie dla właściwej realizacji produkcji i kolejnych modernizacji.” – Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju w firmie Tweetop
Czytaj dalejTag: dane
3 kluczowe elementy fabryk przyszłości
Stosowane w fabrykach przyszłości urządzenia niewątpliwie ułatwiają codzienną pracę firm. Dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii i specjalnego oprogramowania możliwe staje się optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, szybsze reagowanie na zmiany czy eliminowanie problemów nawet przed ich wystąpieniem. To wszystko składa się na 3 kluczowe korzyści, które płyną ze wdrażania nowych technologii wewnątrz firm produkcyjnych.
Czytaj dalej9 trendów technologicznych na rok 2021 – wskazówki dla firm produkcyjnych
W 2021 roku wszystko będzie toczyć się wokół człowieka, uniezależnienia od fizycznej lokalizacji oraz elastyczności biznesów – przewiduje Gartner, jedna za największych na świecie firm badawczo-konsultingowych.
Czytaj dalej5 lekcji z roku 2020 dla firm produkcyjnych – łańcuchy dostaw, dostosowanie i braki w sferze danych
Choć był to niewątpliwie ciężki rok, to – jak każde trudne doświadczenie – stał się szansą, by wiele się nauczyć. Jakie lekcje mogą zatem wyciągnąć firmy produkcyjne z roku pandemii?
Czytaj dalejCiągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie
Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?
Czytaj dalejNajwiększe przeszkody w tworzeniu organizacji opartej na danych
Ludzie i procesy – to kluczowe czynniki sukcesu w budowaniu organizacji opartej na danych. Jednak zbudowanie kultury organizacyjnej, która będzie wspierać osiągnięcie tego celu, to zadanie dla długodystansowców.
Czytaj dalejChmura obliczeniowa w inteligentnej fabryce
W wielu firmach dąży się do stworzenia idealnego środowiska IT, które będzie wspierać aktualnie prowadzoną działalność, napędzając jednocześnie przyszły rozwój. Szansą na efektywną optymalizację jest praca w chmurze z wykorzystaniem tak zwanego Cloud Computing.
Czytaj dalejHistoria systemów MES, cz. 2 – od problemów z modularnością aż do AVEVA MES
Przed nami druga odsłona krótkiej historii o systemach MES. Poprzedni odcinek zakończyliśmy w momencie, w którym termin „MES” po raz pierwszy pojawił się w przemysłowym mainstreamie. Dziś opowiemy Wam, jak technologia ta rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 30 lat – aż do stadium, które znamy ze współczesnych firm produkcyjnych.
Czytaj dalejPoczątek zarządzania przez fakty, czyli gromadzenie danych
Całkiem niedawno pisaliśmy na łamach bloga Biznes i Produkcja o podejmowaniu decyzji, które zaczynają się od gromadzenia danych. Dziś postanowiliśmy pokazać, przez jakie etapy przechodzi większość firm w procesie ewolucji gromadzenia danych. Spróbujemy także odpowiedzieć, czy proces zmiany można skrócić w warunkach Państwa firm.
Czytaj dalejJak recesja i covid-19 wpłyną na świat danych i przemysł 4.0?
Nie da się ukryć, że sytuacja wywołana pandemią koronawirusa ma niesamowicie negatywny wpływ na nasze codzienne życie, ale także na świat biznesu. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest recesja światowej gospodarki, zwiększone bezrobocie i ciężki do zwalczenia kryzys. A jak mają się do tego dane – tak kluczowe w przemyśle 4.0?
Czytaj dalej5 elementów rewolucji IoT w przemyśle 4.0
Internet Rzeczy to koncepcja, która cały czas zyskuje na popularności. Już teraz efekty jej implementacji można dostrzec w wielu miastach, fabrykach czy prywatnych domach. Sieć połączonych ze sobą urządzeń daje niesamowicie wiele możliwości, szczególnie w biznesie. Jakie są jednak bazowe elementy składowe rewolucji IoT w przemyśle 4.0?
Czytaj dalejGromadzenie i raportowanie danych na miarę Przemysłu 4.0 – big data, IoT i chmura obliczeniowa
W dobie intensywnej cyfryzacji wkraczającej zarówno do naszych domów, jak i firm produkcyjnych, ilość, jakość oraz sposoby gromadzenia informacji stają się niemałym wyzwaniem dla osób, które w oparciu o te informacje muszą podejmować kluczowe decyzje biznesowe dotyczące przedsiębiorstwa. Dynamiczny rozwój nowych technologii skupionych wokół inicjatywy Przemysłu 4.0 niesie ze sobą szereg sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie mogą pomóc w zapanowaniu nad natłokiem informacji oraz znacząco usprawnić procesy ich pozyskiwania i analizowania.
Czytaj dalej