Wraz z rozwojem technologii rośnie świadomość inżynierów o potrzebie zbierania i analizowania danych. Procesy produkcyjne generują ogromne ilości danych. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz chciał/a je wykorzystać do optymalizacji procesów.
Czytaj dalejTag: biznes
Fabryka ucząca się – jak budować przemysł przyszłości dzięki ciągłemu rozwojowi?
Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. To twierdzenie jest szczególnie aktualne w fabrykach przyszłości, gdzie implementacja nowych technologii wymusza ciągłą elastyczność w działaniu i szybkie dostosowywanie się do zmian. Warto więc zastanowić się, jak można usprawnić adaptację do technologii i ułatwić pracownikom wdrażanie się w nowe rozwiązania.
Czytaj dalejCiągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie
Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?
Czytaj dalejUlga na robotyzację – nowa szansa dla firm produkcyjnych
Przez lata właściciele polskich firm produkcyjnych mieli dość ograniczone możliwości odliczania nakładów na inwestycje. Efektem tego, niechętnie podejmowali się nowych projektów czy rozwiązań, które mogłyby zwiększyć ich konkurencyjność zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Ulga podatkowa, która wejdzie w życie od przyszłego roku, ma tę sytuację zmienić. Będzie stanowić zachętę dla firm do inwestowania w nowe technologie oraz szansę na ich szybszy rozwój – między innymi dzięki robotyzacji.
Czytaj dalejInteligentna fabryka – czyli jaka?
Podczas pandemii koronawirusa, wszelkie rozwiązania, które automatyzować działania wewnątrz organizacji okazały się być na wagę złota. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fabryk, w których praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Przyjrzyjmy się więc, czym tak naprawdę jest inteligentna fabryka.
Czytaj dalejPodróż do Fabryk Przyszłości – wywiad z Paulem Peetersem, ekspertem ADMA
Factories of the Future (Fabryki Przyszłości) to temat, o którym ostatnio coraz więcej słyszymy w kontekście Przemysłu Przyszłości. Wiąże się on z poszukiwaniem najlepszej drogi do tego, aby przenieść swoją produkcję/ fabrykę na wyższy, bardziej konkurencyjny, a równocześnie zrównoważony, poziom. Paul Peeters, ekspert w zakresie europejskiej metodologii ADMA, opowiada o tym, jak w Belgii powstają mapy drogowe do Fabryk Przyszłości i co zrobić, aby taką zastosować na gruncie polskim. To propozycja skierowana przede wszystkim do firm z sektora MŚP.
Czytaj dalejRoboty w Polsce cz.1 – oscarowe role i robotyczna kinematografia
Komunikacja rodem z dialogów R2-D2 i C-3PO, zmienność Transformersów, funkcjonalny kształt WALL-E – roboty mające cechy filmowych bohaterów m.in. z „Gwiezdnych Wojen” istnieją już w rzeczywistości. Pracują jednak nie tylko w branży rozrywkowej, ale i przemysłowej. Jakie elementy filmowej wizji przeniknęły do codzienności?
Czytaj dalejNowoczesna intralogistyka w Fabrykach 4.0
Intralogistykę można zastosować praktycznie w każdej fabryce, która chce „iść z duchem czasu”, usprawniając organizację pracy. Dzięki połączeniu człowieka, maszyn i odpowiednich technologii możemy osiągnąć spektakularne efekty, przyczyniające się do ułatwienia licznych procesów wewnątrz firmy. Można więc rzec, że nowoczesna intralogistyka to integralny element Fabryk 4.0.
Czytaj dalejArchitektura IT w burzliwych czasach
W burzliwych czasach, charakteryzujących się szybkimi zmianami o nieliniowym, chaotycznym charakterze, potrzebna jest architektura IT, która będzie dawać przedsiębiorstwu możliwość rozwoju w wielu kierunkach, również tych dziś nieprzewidywalnych.
Czytaj dalejPlanowanie produkcji – do sukcesu pierwszy krok
Brian Tracy mówił, że „Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy”. Sfera produkcyjna nie jest wyjątkiem – tak jak w każdym procesie, tutaj również potrzebny jest plan, który wprowadzi do istniejącego chaosu odrobinę porządku i pozwoli ułożyć go w logiczny ciąg zdarzeń.
Czytaj dalejJak zbudować mapę drogową do Przemysłu 4.0?
W przypadku tak złożonej zmiany, jaką jest transformacja do Przemysłu 4.0, warto zwrócić uwagę na postawy kluczowych dla firmy menedżerów. Z przeprowadzonych przez nas w ostatnich trzech latach kilkuset rozmów z menedżerami różnej wielkości firm produkcyjnych w Polsce wyłaniają się następujące, w większości niepokojące, obserwacje.
Czytaj dalejJak przemysł 4.0 zmienia łańcuch wartości?
Choć koncepcja łańcucha wartości ewoluowała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, to właśnie obecnie jest w fazie największej rewolucji. Transformacja cyfrowa ma bowiem ogromny potencjał reorganizacji poszczególnych etapów łańcucha i zmiany istotności jego elementów. W jaki sposób przedsiębiorstwo może zatem wykorzystać szanse związane z tym procesem?
Czytaj dalejJak uzasadniać biznesowe inwestycje? Poziom zaawansowany
W jednym z naszych poprzednich artykułów wskazywaliśmy podstawowe sposoby uzasadniania inwestycji biznesowych – m.in. NPV, break-even czy ROI. Dziś przechodzimy na poziom „zaawansowany” i omawiamy dla Was takie koncepcje, jak TCO, ROIC czy wskaźnik kapitału technologicznego firmy (ITA).
Czytaj dalejJak finansować przedsiębiorstwa przemysłu 4.0?
Rozwój przedsiębiorstwa wymaga poniesienia odpowiednich inwestycji. Firma nie zawsze musi jednak posiadać odpowiednie fundusze, aby rozpocząć dane przedsięwzięcie. Pomocne jest wtedy korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania.
Czytaj dalejJak stworzyć skuteczny plan motywacyjny?
Motywowanie pracowników niewątpliwie może wpłynąć na poziom efektywności wykonywanych działań. Warto jednak sprecyzować „reguły gry” w taki sposób, żeby oferowana premia lub inne metody faktycznie pełniły funkcje mobilizujące do działania. Źle przyjęte metody mogą bowiem przyczynić się do uzyskania całkowicie odwrotnego efektu.
Czytaj dalej5 kroków do zarządzania przez fakty
Od sprawnego gromadzenia danych do weryfikacji decyzji. Przedstawiamy uporządkowany cykl działań, który powinna wdrożyć firma chcąca odpowiedzialnie i skutecznie podejmować decyzje prowadzące do coraz wyższej efektywności urządzeń, ludzi i procesów operacyjnych.
Czytaj dalejTransformacja organizacji – jak ją przygotować, aby miała szanse powodzenia
Często słyszy się, że procesy, firmy lub państwa wymagają transformacji. Media nieustannie donoszą, że coś podlega transformacji lub że właśnie się ona zakończyła i wywołała wielkie niezadowolenie społeczne. Notorycznie rozbrzmiewa powiedzenie, że „miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle”. Wsparłszy się przykładami z biznesu, zastanówmy się zatem, czym jest ta transformacja, jak do niej podejść, jak ją przygotować, żeby jednak była korzystna. Posługiwać się tu będziemy doświadczeniami naszymi i firmy Entra Group, która procesami transformacji zajmuje się na co dzień.
Czytaj dalejEfektywność zespołów ludzkich w przemyśle
Każdy menedżer potrzebuje do zadań operacyjnych, za które odpowiada zaufanego i doświadczonego zespołu lub tzw. „prawej ręki”. Prezes wspiera się Zarządem, Menedżer zastępcą lub zespołem kierowników. Jedną cech tych relacji jest fakt, że kwestie operacyjne przejmuje osoba/zespół, która ma kompetencje i wiedzę do samodzielnego i efektywnego przeprowadzania zmian i rozwiązywania codziennych zagadnień operacyjnych. Stopień komplikacji, ilość czynników […]
Czytaj dalej